HOGYAN SEGÍTHETSZ EGY GYÁSZOLÓNAK?

HOGYAN SEGÍTHETSZ EGY GYÁSZOLÓNAK?


Rendszerint sokan vesznek minket körül, amikor gyászolunk, mégis végtelenül egyedül érezzük magunkat, azt érezzük, egyedül vagyunk! Ez egy érzékeny lelkiállapot, amelyben egyszerűen nem vesszük észre a segítséget kínáló kezeket. Akik pedig körülvesznek minket, rendszerint nem is tudják, mi az, amivel segíthetnek, és mi az, ami felkavaró lehet.

Hogy barátaid, szeretteid ne érezzék magukra hagyottnak magukat, szeretnék néhány fontos dolgot a figyelmedbe ajánlani, és néhány tévhitet eloszlatni arról, mivel segíthetsz.


1. HOZD FINOMAN SZÓBA!

Sokszor azt gondoljuk, jobb nem beszélni a veszteségről, mert az csak felkavarja a gyászolót. Ez nem így van. A gyász legellentmondásosabb felismerése, hogy ha már senki nem beszél arról, akit elvesztettünk, akkor mi is el fogjuk felejteni őt! Kapaszkodunk hát az emlékezésbe, vagyis nem akarunk felejteni, ragaszkodunk az elvesztett szerettünk emlékéhez. Ha egy kedves korábbi emlékeddel hozod szóba az elvesztett párt, gyermeket, vagy szülőt, ezzel finoman bátorítást adsz annak, hogy emlékezzetek együtt róla. Ha a gyászoló eltereli a témát, persze hagyd, hadd tegye! Eljön az ideje.

2. KÍNÁLD FEL A SEGÍTSÉGEDET!

Ez a legtöbbször - valamilyen suta módon - szóba kerül. Légy konkrétabb! Kínáld fel konkrétan, milyen segítséget ajánlasz! Túl általános, és közhelyes azt mondani, hogy "ha segítségre van szükséged, szólj". Ez az, amit udvariasan megköszön a gyászoló, és maga is elfelejt. A gyász egy érzékeny állapot, amikor zárkózottabbá válik mindenki. Mondj konkrétumokat a gyászolónak, például: "az ügyintézésben szívesen leveszem a válladról a teendőket" vagy "szívesen beszélgetek veled hetente egy-egy órát, csak hívj" stb.

3. KÉRJ A GYÁSZOLÓTÓL SEGÍTSÉGET!

Talán ez a legmeglepőbb tanács. Amikor valaki elveszíti a társát, gyermekét, szülőjét, akkor hirtelen rázuhan az a felismerés, hogy már nem fontos, és már nincs szükség rá többé! Amikor viszont valakitől segítséget kérnek, azzal azt éreztetik vele, hogy fontos. (Lásd Dale Carnegie Sikerkalauz c. könyvét - de az egy másik téma.) Ha segítséget kérsz tőle, megerősíted, hogy most is fontos, hogy ő van, mert teendője, feladata van.

4. NE KÉRKEDJ A SAJÁT BOLDOGSÁGODDAL!

Emberi gyarlóságunk, hogy szeretjük örömeinket megosztani a világgal. Megosztjuk a nyaralásunkról készült boldog fotókat, közzétesszük örömeinket, és azt hisszük, hogy ez másoknak is örömet okoz. De rendszerint inkább irigységet vált ki, és valljuk be, az is a célunk, hogy irigyeljenek. A gyász legszorongatóbb érzése, hogy "amíg én ilyen boldogtalan vagyok, mások élete csupa öröm". Ezért nem tud egy gyászoló úgy örülni más gyerekének, és más örömének sem akar részesévé válni. Ezért nem játszik szívesen a rokon gyerekekkel, akik korábban pedig felvidították. Ezen túl kell lenni, idő kell hozzá.

5. NE ÍTÉLKEZZ!

Könnyű megmondani kívülállóként, milyen formai és tartalmi előírásai vannak a mély gyásznak. Szerencsére már kevésbé formális világban élünk; nem kell egy évig feketében járnia senkinek, ha nem érzi belülről ennek a vágyát. De joga van talpig feketében járni bárkinek, aki így tudja megélni azt, hogy már semmi sem olyan körülötte, mint régen. Eljön az idő mindenre, a gyász levételére is. Lehet hogy fél év, lehet, hogy két év kell hozzá, lehet, hogy egy élet sem elég. Az első tavasz, az első születésnap fordulópontot jelenthet.

6. FIGYELD A TÁRGYAKAT!

A gyászhoz s a halál közeledtéhez érve egyre jobban eltávolodunk a tárgyaktól - egyfajta aszketikus módon. Halálos betegen a korábban fontos ruhadarabok, könyvek egyre inkább felesleges kacattá válnak a szemünkben. A gyászoló is megéli ezt az eltávolodást, szerettével együtt. Amikor már lassan ismét gyarló örömet tud érezni egy új, szép tárgy iránt, legyen az könyv, cipő, vagy márkás karóra, akkor egy fontos fordulóponthoz érkezett a gyász feldolgozása. A gyarló életöröm élvezete az élet szeretetének visszatértét jelzi. Ehhez is idő kell...

7. MUTASD KI A SZERETETEDET!

A gyász rendszerint az elhunyt egész környezetét megrázza, sok kérdőjel, önvád és ki nem mondott hibáztatás veszi körül a szeretett személy egész környezetét. Légy te az, aki kimondod, hogy az élők milyen fontosak, sőt egyre fontosabbak. Nyilvánítsd ki a szeretetedet és ragaszkodásodat, ahogyan csak tudod, még ha ez látszólag lepereg is a gyászolóról.

NB

NB:
AZ ALÁBB KÖZÖLT BLOGBEJEGYZÉSEK EGY RÉSZÉT A KORÁBBAN KÉZZEL ÍROTT NAPLÓMBAN JEGYEZTEM FEL A GYÁSZ FELDOLGOZÁSA FOLYAMÁN. AZÓTA SOK-SOK ESEMÉNY VITT ELŐRE, ÉS MOST ITT VAGYOK, HOGY MÁSOKNAK IS SEGÍTSEK. FELISMERVE, HOGY SZERETTEINK HALÁLA AZÉRT VAN, HOGY MÉLYEN MEGÉRTSÜK AZ ÉLET ÉRTELMÉT:
HOGY TÖRŐDJÜNK TÖBBET AZ ÉLŐKKEL!

2019. január 6., vasárnap

Aki már mindig fiatal marad

Valami történik, játszódik bennem folyamatosan.

Mi az, ami miatt itt ülök hajnali négykor a számítógép előtt, mert írni akarok, mert már egy éve nem írtam ebbe a blogba semmit?

Négykor, itt Londonban, ami otthon 5 óra. De Londonban vagyok, ami a megbékélésem fontos helyszíne.
Itt találtam meg a helyem, az utóbbi egy éves teljes vibrálás és útkeresés után.

Pedig három éve, hogy tart a gyász, de az utolsó év volt a transzformáció éve.

Új küldetést, munkát és hivatást találtam, ami alázatosabbá tett, és amelyben mindennap hasznosabbnak érzem magam, mint a korábbi életemben.

Egy éve írtam ebbe a blogba legutóbb, és egy éve keresem azt az utat, ami kilépés az életemből, és mégsem.
Hiszen itt vagyok és élek, sőt azt kell mondanom, boldog és kiteljesedett életet élek.

Ugyanaz a nevem, ugyanazok a rokonaim, de mások teljesen a barátaim, a munkatársaim és támogatóim.

De kezd derengeni a fény, és már látom magam körül mások fájdalmát is.

Saját gyerekeimét, a fiam testvéreinek a fájdalmát és elveszettségét is, akik ugyanúgy végigmentek a hullámvasuton, de nem együtt mentünk.

Sokkal több segítséget nyújthattunk volna egymásnak, de nem tettük!


Mert mindenki, aki érintett, a saját fájdalmát élte meg és a saját tempójában, és ezek az utak csak ritkán voltak párhuzamosak.

Bár az lenne a logikus, hogy mi, túlélők egymás kezét fogva zuhanjunk a semmibe, mi egymás kezét elengedve zuhantunk ebbe a semmibe...


Mindannyian más életszakaszban tartottunk, amikor a hihetetlen és visszafordíthatatlan bekövetkezett, és csak a mesében meg a filmekben van olyan, hogy ilyenkor egy teremben összegyűlik az összes szereplő, ahol egy magasabb elme (pl. Poirot) elmondja és a helyére teszi az összefüggéseket.

A valóság más. Itt mindenki saját maga dolgozza fel a bűntudatát és néz szembe vele, vagy ösztönösen, önvédelemből fordul el a szembenézéstől.

Mert bűntudat az mindig mindenkinél van. Van aki szembenéz, és van, aki elfordul tőle, mert úgy kényelmesebb. De van!

Sheryl Sandberg ír a férje korai halálának tapasztalatait megosztva A B Terv című könyvében. Neki a psziciátere segített megérteni, hogy a gyász feldolgozásában a 3P-vel kell szembenézni (már nem emlékszem az eredeti kifejezésekre, de a lényeg kb. ez:

1. Az önvád - hogy én tehetek róla, ha én akkor nem úgy tettem volna... akkor most... 
2. Ennek a kiterjesztése minden másra - hogy ez minden helyzetben így van, én mindig cserben hagyok másokat, én mindig stb
3. A Permanencia - hogy ez mindig is így volt és így lesz.

Valóban, részletesen ízekre szedve mindezeknek a mindennapos végiggondolásáról szólt az utóbbi három évem.

Például, hogy eladhattam volna a lakásomat, amikor már Tibi beteg volt és külföldön kezelték, de éppen nem volt pénzem még meglátogatni sem.

Mi változott volna? Talán együtt röhögcsélünk, sétálunk a tengerparton pár héten át, néhány önfeledt percet szerezve neki, de az is lehet hogy nem?


Hiszen már felnőtt ember volt,  kirepült, a betegsége előtt már egy évtizede, hogy elengedtük a nagybetűs életbe. 
Saját lakása volt, saját baráti köre és életritmusa.
Nem voltak közös nyarlásaink, kirándulásaink, ki tudja ez nem lett volna-e erőltetett és unalmas együttlét. 

Most pedig itt lennék lakás, egzisztencia nélkül, pedig bármennyire nem akartam, még úgy tűnik, élnem kell.

És nemcsak én, de a többi családtag sem rúgott fel mindent maga körül.
Mindenki élete és egzisztenciája ment tovább a maga útján. És talán ez a helyes? Normális? Én sem vagyok kivétel.

Van egy könyv, amit most olvasok: Michelle Obama is nagyon mély gondolatokat oszt meg az ő gyászáról. A 26 éves barátnőjét és 55 éves apukáját egy éven belül veszítette el.


"Fájdalmas dolog tovább élni, miután valakid meghalt, egyszerűen így van.
Fájó dolog végigsétálni a lakáson és kinyitni a hűtőszekrényt. Fáj felvenni egy pár zoknit, vagy megmosni a fogadat. Az ételeknek nincs többé íze. A színek kifakulnak. A zene bántó, és minden emlék is. Csak bámulsz valamit, amit máskülöben csodásnak látnál - a lilás alkonyi eget, vagy a gyerekekkel teli játszóteret - és ez mind csak fokozza a veszteséged érzését. A gyász annyira magányos érzés..."

Magányos érzés, de mégis sokmindenkinek vannak halottai; többé vagy kevésbé közeli hozzátartozói.
Szerencsére ritka, hogy egy szülő a sajt gyerekét veszítse el, tanult, művelt, okos és szép gyermekét, aki még csak az élet kapujáig jutott el, de nem léphetett át rajta, valamilyen rejtélyes és igazságtalan okból. 
De ő már mindig szép és fiatal marad.
Mint Lady Diana, aki már ráncos-elegáns, de mégiscsak velem egykorú hölgy lenne. De mivel fiatalon meghalt, ő már örökké szép és fiatal marad.

Mint az én fiam, akinek a képével naponta szembesülök a számítógépem képernyővédőjén.

És már minden nap szebbnek látom.
Már kezdem elfogadni, hogy ő mindig ilyen szép marad, amíg mi körülötte mind megöregszünk és megcsúnyulunk majd.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése