HOGYAN SEGÍTHETSZ EGY GYÁSZOLÓNAK?

HOGYAN SEGÍTHETSZ EGY GYÁSZOLÓNAK?


Rendszerint sokan vesznek minket körül, amikor gyászolunk, mégis végtelenül egyedül érezzük magunkat, azt érezzük, egyedül vagyunk! Ez egy érzékeny lelkiállapot, amelyben egyszerűen nem vesszük észre a segítséget kínáló kezeket. Akik pedig körülvesznek minket, rendszerint nem is tudják, mi az, amivel segíthetnek, és mi az, ami felkavaró lehet.

Hogy barátaid, szeretteid ne érezzék magukra hagyottnak magukat, szeretnék néhány fontos dolgot a figyelmedbe ajánlani, és néhány tévhitet eloszlatni arról, mivel segíthetsz.


1. HOZD FINOMAN SZÓBA!

Sokszor azt gondoljuk, jobb nem beszélni a veszteségről, mert az csak felkavarja a gyászolót. Ez nem így van. A gyász legellentmondásosabb felismerése, hogy ha már senki nem beszél arról, akit elvesztettünk, akkor mi is el fogjuk felejteni őt! Kapaszkodunk hát az emlékezésbe, vagyis nem akarunk felejteni, ragaszkodunk az elvesztett szerettünk emlékéhez. Ha egy kedves korábbi emlékeddel hozod szóba az elvesztett párt, gyermeket, vagy szülőt, ezzel finoman bátorítást adsz annak, hogy emlékezzetek együtt róla. Ha a gyászoló eltereli a témát, persze hagyd, hadd tegye! Eljön az ideje.

2. KÍNÁLD FEL A SEGÍTSÉGEDET!

Ez a legtöbbször - valamilyen suta módon - szóba kerül. Légy konkrétabb! Kínáld fel konkrétan, milyen segítséget ajánlasz! Túl általános, és közhelyes azt mondani, hogy "ha segítségre van szükséged, szólj". Ez az, amit udvariasan megköszön a gyászoló, és maga is elfelejt. A gyász egy érzékeny állapot, amikor zárkózottabbá válik mindenki. Mondj konkrétumokat a gyászolónak, például: "az ügyintézésben szívesen leveszem a válladról a teendőket" vagy "szívesen beszélgetek veled hetente egy-egy órát, csak hívj" stb.

3. KÉRJ A GYÁSZOLÓTÓL SEGÍTSÉGET!

Talán ez a legmeglepőbb tanács. Amikor valaki elveszíti a társát, gyermekét, szülőjét, akkor hirtelen rázuhan az a felismerés, hogy már nem fontos, és már nincs szükség rá többé! Amikor viszont valakitől segítséget kérnek, azzal azt éreztetik vele, hogy fontos. (Lásd Dale Carnegie Sikerkalauz c. könyvét - de az egy másik téma.) Ha segítséget kérsz tőle, megerősíted, hogy most is fontos, hogy ő van, mert teendője, feladata van.

4. NE KÉRKEDJ A SAJÁT BOLDOGSÁGODDAL!

Emberi gyarlóságunk, hogy szeretjük örömeinket megosztani a világgal. Megosztjuk a nyaralásunkról készült boldog fotókat, közzétesszük örömeinket, és azt hisszük, hogy ez másoknak is örömet okoz. De rendszerint inkább irigységet vált ki, és valljuk be, az is a célunk, hogy irigyeljenek. A gyász legszorongatóbb érzése, hogy "amíg én ilyen boldogtalan vagyok, mások élete csupa öröm". Ezért nem tud egy gyászoló úgy örülni más gyerekének, és más örömének sem akar részesévé válni. Ezért nem játszik szívesen a rokon gyerekekkel, akik korábban pedig felvidították. Ezen túl kell lenni, idő kell hozzá.

5. NE ÍTÉLKEZZ!

Könnyű megmondani kívülállóként, milyen formai és tartalmi előírásai vannak a mély gyásznak. Szerencsére már kevésbé formális világban élünk; nem kell egy évig feketében járnia senkinek, ha nem érzi belülről ennek a vágyát. De joga van talpig feketében járni bárkinek, aki így tudja megélni azt, hogy már semmi sem olyan körülötte, mint régen. Eljön az idő mindenre, a gyász levételére is. Lehet hogy fél év, lehet, hogy két év kell hozzá, lehet, hogy egy élet sem elég. Az első tavasz, az első születésnap fordulópontot jelenthet.

6. FIGYELD A TÁRGYAKAT!

A gyászhoz s a halál közeledtéhez érve egyre jobban eltávolodunk a tárgyaktól - egyfajta aszketikus módon. Halálos betegen a korábban fontos ruhadarabok, könyvek egyre inkább felesleges kacattá válnak a szemünkben. A gyászoló is megéli ezt az eltávolodást, szerettével együtt. Amikor már lassan ismét gyarló örömet tud érezni egy új, szép tárgy iránt, legyen az könyv, cipő, vagy márkás karóra, akkor egy fontos fordulóponthoz érkezett a gyász feldolgozása. A gyarló életöröm élvezete az élet szeretetének visszatértét jelzi. Ehhez is idő kell...

7. MUTASD KI A SZERETETEDET!

A gyász rendszerint az elhunyt egész környezetét megrázza, sok kérdőjel, önvád és ki nem mondott hibáztatás veszi körül a szeretett személy egész környezetét. Légy te az, aki kimondod, hogy az élők milyen fontosak, sőt egyre fontosabbak. Nyilvánítsd ki a szeretetedet és ragaszkodásodat, ahogyan csak tudod, még ha ez látszólag lepereg is a gyászolóról.

NB

NB:
AZ ALÁBB KÖZÖLT BLOGBEJEGYZÉSEK EGY RÉSZÉT A KORÁBBAN KÉZZEL ÍROTT NAPLÓMBAN JEGYEZTEM FEL A GYÁSZ FELDOLGOZÁSA FOLYAMÁN. AZÓTA SOK-SOK ESEMÉNY VITT ELŐRE, ÉS MOST ITT VAGYOK, HOGY MÁSOKNAK IS SEGÍTSEK. FELISMERVE, HOGY SZERETTEINK HALÁLA AZÉRT VAN, HOGY MÉLYEN MEGÉRTSÜK AZ ÉLET ÉRTELMÉT:
HOGY TÖRŐDJÜNK TÖBBET AZ ÉLŐKKEL!

2019. január 28., hétfő

Neked hány életed van?

A macskáknak, mint mondják, kilenc életük van.

A szerencsés embereknek csak egy, amit viszonylag normális tempóban, viszonylagos nyugalomban és jólétben, kevés felkavaró újrakezdéssel élnek meg.

De aki elveszíti a fiatal, okos és ambíciókkal, tervekkel teli gyerekét a nagybetűs élet kapujában, az biztos hogy már sohasem fogja ugyanazt az életet élni.

Mindent ami addig fontos volt, meg kell kérdőjeleznie, újra kell kezdenie és újra kell fogalmaznia.


Meg kell kérdőjeleznie mindent, ami addig fontos volt, és jó esetben megtalálja a válaszokat és újra építi az életét, hogy megtalálja újra, ami igazán fontos.

Vagy beugrik az első villamos alá, ami egyrészt nem is olyan egyszerű.

Másrészt pedig nem segít megválaszolni a kérdéseket, hanem újabb kérdéseket generál.
Csak már nem a saját fejében, hanem a hátramaradókéban.
A szülei, a gyerekei, a barátai fejében, akikre ezzel áthárítja a gondolkodás terhét... 

Szóval jó esetben erre nem kerül sor, mert részben a félelem, részben a másokért érzett felelősség ezt a lépést megakadályozza.

Marad az élet, csak már kis betűkkel.
Egy olyan élet, amit addig nem lehet tovább élni, mintha mi sem történt volna.

És addig nincs megváltás, amíg nem tudunk továbblépni a saját fájdalmunkon.
Ennek szerintem egyetlen eszköze, amikor valaki máson tudunk segíteni.
Bármennyire is nehéz, el kell jutni ahhoz, hogy egy másik lelket meg tudjunk menteni, mert ez a megváltás a saját purgatóriumonkból.

Itt ezen a blogon keresztül, amit néhányan csendben követnek, úgy érzem, már egy-két lélekhez eljutottam. Van olyan is, akivel személyes levelezést folytatunk, de ez ritka. De nem baj, mert a gyászt mindenki máshogy éli meg, és a legtöbb ember csendben és magában tartja. 

A húgom azt mondta, én majd biztos kiírom magamból, és igaza lett.
"Nem mondhatom el senkinek, elmondom hát mindenkinek" (J.A.)
Ez az én vigaszutam.

És az élet újrakezdése.

És ha végiggondolom, az én életem eddig sem volt nyugalmas és változatlan.

Eddig hány életem is volt?

Az első a gyerekkorom, amikor kitűnő tanulóként harcoltam a szüleim szeretetéért és elismeréséért. 
Megtanultam valamit, ami harcossá tett. 
Az "imposztor szindrómát", amikor mindennap felteszed magadnak a kérdést: "Elég jó vagyok-e?"
És mindig igyekszel túlteljesíteni, magadnak is bizonyítani. Minden tantárgyból tanulmányi versenyt nyerni, nyelveket tanulni és 100 könyvet elolvasni. 
De mindig bizonyítani akarsz, magadnak és a világnak, mert legbelül nem vagy oké, mert mindig úgy érzed hogy kevés vagy.

A második életemet a küldöldi tanulmányaim során éltem meg, meg az első házasságomban. Mert még ezalatt házasságot kötöttem és megszületett az első gyerekem, aki szép, okos és csodálatos, és az első perctől az volt. (Nyugodt kisbaba, barátságos és mosolygós totyogó, kitűnő tanuló, sikeres menedzser, jó anya és majd még ki tudja mi minden lesz belőle.)
Angolból nyelvvizsgát tenni felsőfokon, második diplomát szerezni 3 gyerek mellett.
A gyerekeidnek a legkülönlegesebb ruhadarabokat megvarrni és megkötni, a legfinomabb süteményekkel hazavárni, elsőnek odaérni, ha felhív valamelyikük az éjszakában, hogy eltévedt. 
És néha túl száraz a sütemény, kicsit ferde a cippzár, és magad is eltévedhetsz, mire végre odaérsz. De a házasságom is tönkrement, szeretet nélküli volt ahol megcsaltak és én visszacsaltam, de ez nem gyógyította meg a lelkemet.
De még mindig bizonyítani akarsz, magadnak és a világnak, mert legbelül nem vagy oké, mert mindig úgy érzed hogy kevés vagy.

A harmadik életem a második házasságom volt. Az újrakezdés reményteli és szenvedélyes volt, teli olyan meglepetésekkel, mint egy kisbaba örökbefogadása meg egy meglepetés-baba 40 évesen... Álmaim vízparti nyaralójában töltöttünk minden hétvégét, és egy gyönyörű lakásban élhettünk, Budán, ahol a még a terasz is minimum húsz négyzetméteres volt. 
De pár év múlva iszonyú pokollá vált az életünk, amelyben minden felelősség az én vállamat terhelte és a férjemben  lévő feszültség alkoholba és agresszivitásba fordult. Mindezt megnehezítette, hogy a szakmámban, a munkában is egyre nehezebben találtam a helyem. Elhíztam, elnehezedtem, belekeseredtem és belefáradtam a sok küzdelembe és ez fizikailag is megbetegített. Két "daganatmegelőző állapotú" tumort távolítottak el belőlem, több heti folyamatos vérzést követően.

A negyedik életem a boldogság kereséséről szólt meg az újrakezdésről. De nem boldogság jött, hanem a mindennapos küzdelem a korábbiakhoz képest korlátozott anyagiak miatt, a tizenéves kislányom gondjai miatt, az örökbefogadott gyerekünk tanulmányi kudarcai miatt, és Tibi betegsége és halála miatt. Amiben mellettem volt a párom, aki a harmadik férjem, de ilyen lelkiállapotban nem tudom, ez igazán segít-e. Az talán sokat segít, hogy kitart mellettem és általa szélesedett a szeretteim köre - új unokákkal is.

Azt hiszem egy átlagos életben ennyi minden amit itt fent felsoroltam, már bőven több, mint ami sok!

De nincs vége ennek a szappanoperának, amit az életemnek mondhatok.

Az ötödik életem itt Londonban folytatom, teli jó dolgokkal és mindennapos sikerekkel és örömökkel, de teli küzdelekkel. 
De legalább segíthetek másoknak, és ez a fontosság és talán a nélkülözhetetlenség érzésével tölt el, minden nap. 
Még nem tudom, hogy alakul. 
Biztató, de még nagyon küzdelmes.
És segít feldolgozni, hogy elveszítettem a gyerekemet. 

Mások gyerekeihez kötődöm, de ez már nem olyan kockázatos, ezt nem lehet elveszíteni.
Vagy nem olyan mély a kötődés, ezért nem lehet mély a seb...


Még mindig bizonyítani akarok, magamnak és a világnak, mert legbelül még mindig nem vagyok oké, mert én mindig úgy érzem, hogy kevés vagyok. 

Pedig annyi mindent értem el az életemben, ami öt életre is elég lenne!


Nem sok ember tudná mindezt utánam csinálni.

Jó lenne már ennyi küzdelmes évtized után végre az élet napos oldalán sétálni!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése